Itä-Suomen poliisilaitos ilmoitti lokakuun lopussa, että viisi sen toiminta-alueen poliisiasemaa on sulkemisuhan alla. Poliisihallitus on pyytänyt poliisilaitoksilta selvitystä poliisiasemien määrästä tulevina vuosina. Kansanedustaja Matti Semi on huolissaan poliisiasemien karsimisen vaikutuksista.
– On arvioitu, että poliisien määrä tulee vähenemään Itä-Suomessa merkittävästi tällä hallituskaudella. Tällä on suuri vaikutus poliisin toimintakykyyn pinta-alaltaan valtakunnan kolmanneksi laajimmalla toiminta-alueella, Matti Semi sanoo.
Poliisiasemien lakkautusta perustellaan valmistuvien poliisien määrän laskulla. Poliisipula tulee Itä-Suomen poliisilaitoksen mukaan vaikeuttamaan pienempien poliisiasemien toimintaa erityisesti Itä-Suomen harvaan asutuilla alueilla. Taustalla ovat myös sähköisen asioinnin lisääntyminen ja talouden kiristyminen, joka saattaa heikentää poliisin resursseja.
– Sähköinen asiointi ei auta, jos hätä on kova. Poliisin läsnäolo on turvattava myös pitkien etäisyyksien Itä-Suomessa. Kaikilla ihmisillä on oltava mahdollisuus asuinpaikasta riippumatta saada poliisin apua helposti ja nopeasti. Tämän takaa koko maan kattava poliisiasemien verkosto. Poliisiasemien lakkautus ei ratkaise poliisipulaa, johon on kiireesti puututtava, Matti Semi toteaa.
Sisäministeriö päättää poliisin toimipaikkojen määrästä kuultuaan kuntia ja muita tahoja.
Lisätietoja: Matti Semi, puh. 050 513 0688, matti.semi@eduskunta.fi